תקשורת
הודעות לעיתונות 2015
מאמרי דעה בעיתונות 2015
חיים וסביבה בתקשורת 2015
ארכיון תקשורת משנים קודמות

ח"כ הרב משה גפני ראשון ברשימת "מגיני הסביבה" של ארגוני איכות הסביבה

 

ח"כ הרב משה גפני ראשון ברשימת "מגיני הסביבה" של ארגוני איכות הסביבה

 

(תל-אביב, 19 לנובמבר 2002) "חיים וסביבה" - ארגון הגג של ארגוני איכות הסביבה, הכתיר היום את ח"כ הרב משה גפני ומספר חברי כנסת נוספים בתואר "מגן הסביבה" והעניק להם אות הוקרה על פעילותם למען הסביבה בכנסת היוצאת. באירוע  בהשתתפות הח"כים המצטיינים פורסמה גם "רשימה שחורה" המציינת לגנאי ח"כים שפעלו נגד הסביבה בקדנציה האחרונה. ארגון הגג "חיים וסביבה" מפרסם רשימות דומות לפני כל מערכת בחירות מזה שנים.

 

ח"כ הרב משה גפני, יו"ר ועדת הפנים ואיכות הסביבה של הכנסת, צוין לשבח כ"מגן הסביבה" ועמד בראש רשימת חברי הכנסת שפעלו למען איכות הסביבה בישראל במהלך הכנסת הנוכחית. ח"כ לשעבר יוסף תמיר, נשיא הכבוד של "חיים וסביבה", שהעניק את האות אמר, כי כיו"ר ועדת הפנים ואיכות הסביבה של הכנסת הפגין ח"כ הרב גפני מסירות גדולה לנושאי איכות הסביבה ובריאות הציבור, ופעל רבות לקידום הצעות חוק שנידונו בוועדה שבראשה עמד. הוא יזם תיקוני חקיקה המשפרים את יכולת האכיפה של רשויות שונות בנושאי סביבה, ואף אירח בכנסת יום עיון ראשון מסוגו, שקירב את הציבור הדתי-חרדי לנושאי איכות הסביבה.

 

ד"ר אלון טל, יו"ר ארגון הגג "חיים וסביבה" ציין, כי חברי הכנסת צריכים לקחת בחשבון את המודעות הגוברת בציבור לחשיבותם של נושאי איכות הסביבה ובריאות הציבור. לדבריו, חשוב שבבואו לקלפי ידע הציבור מי מבין חברי הכנסת פעל בקדנציה החולפת כדי לקדם את איכות החיים והסביבה שלנו, ומי ניסה לקדם אינטרסים צרים על-חשבון איכות הסביבה של הכלל.

 

בדברי התגובה שלו אמר הרב גפני, כי הציווי "בל תשחית", שהוא היסוד לשמירת הסביבה ביהדות, מתייחס במיוחד לתקופת מלחמה, ולכן אין להצדיק פגיעה באיכות הסביבה בשל המצב הביטחוני והכלכלי הקשה בו נתונה ישראל. לדבריו, קיימת דעה בציבור כאילו הקהילה הדתית-חרדית אינה תומכת בנושאי סביבה, אך הדבר מוטעה לחלוטין. "נושא הסביבה מעוגן בתורה ובהלכות שולחן ערוך, ומי שפוגע בסביבה פוגע למעשה בהלכה". לדבריו, במסגרת תפקידו כיו"ר הוועדה עמד בלחצים קשים מצד גופים שונים. גפני ציין בהקשר זה במיוחד את חוק חופי הים התיכון ואת הדיונים בוועדה בנוגע לעתיד החקלאות הימית באילת. ח"כ הרב גפני התחייב, כי בכנסת הבאה יפעל להחיל רציפות ולהמשיך בהליכי החקיקה של חוק חופי הים התיכון, לאחר שהצליח להעבירו בקריאה ראשונה ביום האחרון של מושב הקיץ של הכנסת.

 

להלן הנוסח המלא של נימוקי ועדת אות "מגן הסביבה" לח"כ הרב משה גפני:

 

יו"ר ועדת הפנים ואיכות הסביבה של הכנסת וחבר הלובי הסביבתי. ח"כ גפני הפגין מסירות גדולה לאיכות הסביבה ופעל רבות לקידום הצעות חוק שנידונו בוועדה שבראשה עמד. יזם את הצעת החוק למניעת מפגעים (תיקון - מפקחים) (קובעת כי השר לאיכות הסביבה יוכל להסמיך מפקחים לא רק מבין עובדי משרדו אלא מבין עובדי המדינה בכלל, וכן מפקחים של איגודי ערים ורשויות מקומיות); יזם את הצעת חוק שמירת הניקיון (תיקון - ייעוד קנסות לרשות המקומית) (מפנה את הקנס לרשות המקומית לא רק במקרה של הרשעה על ידי בית  משפט, כדי לעודד את האכיפה ע"י פקחים של הרשויות המקומיות); הצטרף לחוק מיחזור אריזות (שמטרתו לצמצם את כמות הפסולת המוטמנת באדמה ולמנוע יצירתם של מפגעים סביבתיים ותברואתיים המאיימים לזהם את האוויר, הקרקע ומקורות המים; זאת בדרך של איסוף ומיחזור פסולת אריזות המשמשות לשיווקם של מוצרי מזון, משקה, ניקיון, היגיינה וקוסמטיקה); הצטרף לתיקון חוק מניעת מפגעים (תביעות אזרחיות) (מוצע כי כל נטישה, לכלוך והשלכת חומרים ברשות הרבים או ברשות היחיד, תיחשב זיהום בפסולת); הצטרף להצעת חוק שימור מפרץ אילת ולהצעת חוק משק הדלק  (הגבלת הפעלה ומכירת דלק לתחנות תדלוק הפועלות שלא כדין).

חזרה לרשימת הודעות לעיתונות

חיים וסביבה | סעדיה גאון 26, ת.ד 2001, תל אביב 6713521 | טלפון: 03-5602256 | פקס: 03-5602104 | sviva@sviva.net
Life & Environment, 26 Sa'adia Gaon st., TelAviv 6713521 Tel: 972-3-5602256 Fax: 972-3-5602104 www.sviva.net

בניית אתרים