הגלובוס הירוק
הגלובוס הירוק
הגלובוס הירוק 2015
הגלובוס הירוק 2014
הגלובוס הירוק 2013
הגלובוס הירוק 2012
הגלובוס הירוק 2009
הגלובוס הירוק 2008
הגלובוס הירוק 2007
גלריית תמונות
הצבעה

הגלובוס הירוק ויום הסביבה בכנסת 2015

יום הסביבה בכנסת וטקס הענקת אותות הגלובוס הירוק 2015

450 פעילי סביבה שהגיעו מכל רחבי הארץ, דיונים ב-8 ועדות כנסת שונות, ישיבת השקה חגיגית של השדולה הסביבתית של הכנסת ה-20, דיון במליאה וכמובן טקס הענקת פרסי הגלובוס הירוק – כל אלו היו חלק מארוע הגלובוס הירוק ויום הסביבה שנערכו ביום ג 23.6.15, ו תמוז תשע"ה, בכנסת.

בהמשך העמוד: זוכי אות הגלובוס הירוק, סרטוני הזוכים, סיקור תקשורתי של היום.

יו"ר הכנסת ח"כ יורי יואל אדלשטיין – ציין את הכמות הגדולה של ח"כים, סגני שרים, שרים לשעבר, יו"ר ועדות ועוד שהשתתפתם הערה ביום מהווה הוכחה לחשיבות הרבה של הנושא.

השר להגנת הסביבה אבי גבאי ציין בארועים השונים כי הוא מופתע לטובה מעוצמת היום. כמות הדיונים, המסדרון המלא פעילים, תחושת העוצמה, וכי התרשם מאוד מהמפגשים עם ארגוני הסביבה, ומעומק הידע, המקצועיות והעבודה שמושקעת. הוא ציין כי מפלגת כולנו ביקשה לקבל את תיק הסביבה, פעם ראשונה שמפלגה מבקשת תיק זה. לדבריו "בקשנו תיק זה בגלל נושא הדיור, אני יודע שזה מפחיד את הארגונים הסביבתיים אבל אנו פחות נוראים ממה שאנו נראים. אני מאמין שניתן לפתור את נושא הדיור בלי לפגוע בסביבה ולהפך. מהר מאוד גיליתי שאנו סביבתיים בלי שאפילו ידענו זאת: אנו בעד התחדשות עירונית, אנו נגד ישובים חדשים ובעד טיהור קרקעות. מבחינתנו הנעשה במפרץ חיפה הוא גם דחוף וגם חשוב ועליו אמדד בשנה הקרובה".

ח"כ דב חנין יו"ר עמית של השדולה הסביבתית-חברתית "יום הסביבה בכנסת הוא מפגן כוח מרשים. הוא מתקיים השנה בצל החיבור העמוק בין בריאות וסביבה: הזיהום במפרץ חיפה ואחוזי התחלואה הגבוהים, המאבק על כריית הפוספטים בשדה בריר מראים כי המאבק על הסביבה הוא מאבק על החיים עצמם. מאבק חשוב אחר הוא על שדה התכנון, יש משבר דיור קשה אבל עלינו להבין שפתרונות דיור ותכנון מתקדם ודמוקרטי הם דברים שעולים בקנה אחד. סביבה זה לא רק ניהול סיכונים זה גם ניהול משאבים וכיום יש מאבק סביב משאבי הטבע של המדינה. בתחום הגז מתקבלות כיום החלטות היסטוריות. אם לא תהייה תחרות המחירים יישארו גבוהים. הממשלה מתקפלת בפני חברות הגז ומוותרת על כל מה שהושג במאבק קשה המאבקים האלו קריטיים לעתידנו.

מוסי רז, יו"ר חיים וסביבה: אנו פועלים בתקופה של סכנות. בשעה שאנו מדברים כאן, בוזזים את משאבי הגז הטבעי. בעוד כמה שבועות יתחילו לחפור את תל אביב וזו ההזדמנות של התחבורה הציבורית להתבסס. בכנסת הזו עולים הצעות מסוכנות ביותר להגביל מימון ממקורות זרים - זו כוונה שתפגע בתנועה הסביבתית במוסדות חינוך ובריאות".

במסגרת היום נערכו דיונים בועדת הכלכלה, ועדת הפנים ואיכות הסיבה, ועדת הכספים, הועדה למעמד האשה, ועדת ביקורת המדינה, ועדת המדע, ועדת הבריאות ועוד. בנוסף, ביום זה נערכה גם ישיבה חגיגית במסגרתה הושקה השדולה הסביבתית של הכנסת ה-20 בראשות חברי הכנסת דב חנין, תמר זנדברג ורחל עזריה.

 

פרסי הגלובוס הירוק מוענקים זו השנה ה-12 ברציפות, והטקס נחשב לאירוע השנתי המרכזי של ארגוני הסביבה. את הטקס מוביל 'חיים וסביבה' – ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל, בו חברים כ-130 ארגונים מכל רחבי הארץ. השנה חוגג הארגון 40 שנה להיווסדו והדבר צוין במסגרת האירוע בו הוענקו אותות הוקרה ל-9 זוכים על מצוינות בפעילות למען הסביבה, וגלובוס אחד שחור, לגורם שפגע בסביבה.

 

הזוכים באותות "הגלובוס הירוק" לשנת 2015 הם:

 

אות "הגלובוס הירוק" להישג של השנה ניתן לחברי מטה המאבק "בשביל עדולם" על גילוי מנהיגות סביבתית המעוררת השראה במאבק ביוזמה להקמת תעשיית נפט מפצלי שמן בשפלת יהודה.

תושבי חבל עדולם למדו על רישיון לחיפוש והפקה של נפט מפצלי שמן שהוענק ליזמים. לאחר שנוכחו שאין במשרדי הממשלה או בארגוני הסביבה ידע בנושא, הקימו התושבים מטה מאבק. במשך למעלה מחמש שנים פעל המטה במקצועיות, בעקביות ובנחישות בזירות השונות. חברי המטה למדו את הנושא המורכב, חיברו דוחות מדעיים ומקצועיים על ההשלכות הסביבתיות, החברתיות, והבריאותיות הצפויות מפיתוח תעשיית פצלי שמן בלב המדינה. תוצאותיו של מאבקם המשפטי ממושך משליכות עד היום על כל תהליכי הרגולציה של חיפושי הנפט בישראל. הם פעלו בהתמדה בזירה הציבורית, יזמו דיונים בכנסת ובמשרדי הממשלה, ארגנו אירועים ציבוריים מרשימים והצליחו להעלות את הנושא בתקשורת. כתוצאה מפעילותם העקבית התגבשה קואליציה רחבה ומרשימה של גורמים מוסדיים שפעלו לצד התושבים והארגונים הסביבתיים. יוזמת התושבים והתמיכה הציבורית הרחבה שעטפה אותה הובילה להחלטה חד משמעית של ועדת התכנון המחוזית לדחות את תכנית הפיילוט. החלטה אמיצה זו של הועדה המחוזית, כנגד כל הסיכויים ולנוכח לחצים פוליטיים כבדים, התקבלה ברב חסר תקדים ומהווה אחת מההצלחות הסביבתיות המרתקות והחשובות של השנה החולפת.

 

 

אות "הגלובוס הירוק" לקיימות עירונית ("ירוק בעיר") הוענק לרוביק דנילוביץ, ראש עיריית באר שבע על אימוץ ויישום חזון מתקדם לקיימות עירונית והובלת מהלך סביבתי מתמשך.

בשנים האחרונות מובילה עיריית באר-שבע, תהליך מקיף וארוך טווח לשיפור איכות החיים והסביבה של תושביה. המהלך כולל הטמעה של התחום במבנה הארגוני של העירייה, הכשרה של עובדי העירייה, הקצאת תקציבים נרחבים והקמת עוגנים סביבתיים בעיר. כל אלה נעשים בשקיפות, שיתוף הציבור וארגוני הסביבה, וקידום מודעות סביבתית דרך מערכת החינוך. התהליך כולל גיוס בעלי תפקידים: מתאמת קיימות עירונית, מתאם בריאות הציבור, רכז חינוך סביבתי עירוני, רכז גינות קהילתיות, רכז לרווחת בעלי החיים ורפרנטים לקיימות בכל אגפי העירייה. הוכנו סקרי פליטות ותוכניות אב לחינוך סביבתי, הפחתת פליטות גזי חממה ותחבורה בת-קיימא; הופעלו תכניות להתייעלות אנרגטית, לניהול הפסולת העירונית, לעיצוב המרחב העירוני ולשיקום תשתיות בשכונות הותיקות; ניטעו עצים וחורשות והוקמו ריאות ירוקות בעיר; וקודמו תוכניות בפארק נחל באר-שבע לצד סימון שביל סובב העיר. בנוסף, דנילוביץ' מוביל מטעם ראשי הרשויות בנגב את המאבק נגד תכנית "עשרת הישובים", שתפגע אנושות בנגב מבחינה חברתית וסביבתית, והוא מקיים קשר חיובי מתמיד עם ארגוני החברה האזרחית.

 

 

אות "הגלובוס הירוק" לאקטיביזם ירוק ניתן למטה לעצירת קידוחי הנפט ברמת הגולן. על מאבק אזרחי אמיץ מול כוחות כלכליים ופוליטיים חזקים, והצלחה בפיתוח קואליציה רחבה של ארגונים ותושבים הפועלים יחד לקידום המאבק.

רמת הגולן מצויה בימים אלה בסכנה להפוך לשדה הפקת נפט ענק מטעם חברה אמריקאית. חברת "אפק" קיבלה רישיון לבצע חיפושי נפט, על פי חוק הנפט, אם יימצא בגולן נפט, תזכה החברה לחזקה על שטח ענק, לעדיפות בקבלת מים, להקמת מתקני הפקה וזיקוק ולאפשרות לקדוח בכל מקום שתרצה. על מנת להפיק את הנפט יהיה על החברה להשתמש בשיטות הפקה בלתי קונבנציונליות, המעוררות ביקורת קשה ברחבי העולם. הגולן הוא חלק מאגן ההיקוות של הכנרת, כל תקלה בקידוח, הצפוי לרדת לעומק של אלפי מטרים, עלולה לזהם את מי התהום והכנרת. המטה לעצירת קידוחי הנפט בגולן, המורכב ממתנדבים, פועל על מנת למנוע הקמת תעשיית נפט מזהמת ברמת הגולן, ולשמור על הצביון הכפרי והטבעי של האזור. עד כה הצליח המטה לגייס להתנגדות לקידוחי הנפט את המשרד להגנת הסביבה, משרד החקלאות וארגוני הסביבה, ולהוציא חוות דעת מקצועיות הצופות סכנות רבות כתוצאה מהקידוחים. בנוסף, עתר המטה לבג"צ, יחד עם אדם טבע ודין, והביא להגבלת הקידוחים לחיפוש הנפט והגברת הפיקוח עליהם

 

 

אות "הגלובוס הירוק" למתנדב סביבתי ניתן ליעקב לקס ("לקסי") מערד. לקסי מוביל למעלה מ-30 שנה את המאבק כנגד הרס העיר ערד וסביבתה והקמת מכרה פוספטים בבקעת ערד ולמען פיתוח מושכל ובריאות הציבור בנגב.

לקסי, החוגג השנה גבורות, מתכנן אזורי בהכשרתו, מוביל למעלה מ-30 שנה את המאבק כנגד הרס העיר ערד וסביבתה והקמת מכרה פוספטים בבקעת ערד. מאז תחילת שנות השמונים עומד לקסי בראש קבוצת תושבים נחושה ופעילה המובילה את המאבק. בזכות הכשרתו התכנונית, והבנתו את עולם התכנון, הוביל את מטה המאבק בערד לפעול בצורה מקצועית ואחראית, תוך שימוש בכלים תכנוניים, וקבלת הכרה עמוקה של מוסדות התכנון. לאורך כל שנות המאבק רואה לקסי את סוגיית כריית הפוספט בבקעת ערד בעין ביקורתית ומדעית, הוא מחפש מקרים דומים בעולם ומחקרים חדשים מדיסציפלינות מגוונות. הוא השכיל לקדם מאבק א-פוליטי שתומכים בו ממפלגות הימין והשמאל. למרות גילו המתקדם, פועל לקסי ביצירתיות בכדי למנוע בכל דרך אפשרית את הקמת מכרה הפוספטים בעיר ערד. במקביל מתנדב לקסי בעריכת האתר החברתי "עבודה שחורה".

 

 

אות "הגלובוס הירוק" ל'תחבורה בת קיימא", ניתן לפרויקט "שבוס", קואופרטיב תחבורה הפועל בירושלים במטרה לענות על הצורך של תושבי העיר לתחבורה ציבורית יעילה ונוחה בכל ימי השבוע.

"שבוס" הוא קואופרטיב, שרק חבריו זכאים להשתמש בשרותיו, ללא עלות נוספת. לפיכך המיזם אינו נופל תחת ההגדרה הרשמית של תחבורה ציבורית, ורשאי לפעול גם בימי המנוחה ללא הגבלות מצד משרד התחבורה. "שבוס" פועל באמצעות מיניבוסים שנוסעים במסלול קבוע בשכונות המרכזיות בירושלים, באופן רציף במהלך שעות הפעילות. המיזם התחיל את פעילותו בימי שישי בערב במסלול אחד, ובעתיד הקרוב יתווספו לו שעות פעילות בסוף השבוע ומסלול נוסף. פעילות המיזם מהווה השלמה לתחבורה הציבורית הקיימת בירושלים, ובכך תורמת להפחתת התלות ברכב הפרטי, להגברת השוויון בין בעלי רכב פרטי לבין חסרי הרכב, ולצמצום תאונות הדרכים. בעקבות היוזמה של "שבוס" קמים קואופרטיבים דומים בערים נוספות ברחבי הארץ, שנעזרים בניסיון שצבר המיזם המקורי. 

 

 

אות "הגלובוס הירוק" לחינוך סביבתי ניתן למועצה המקומית ג'וליס ולראש המועצה מר סלמאן עאמר על מהפכת הקיימות שעובר הכפר הדרוזי שבגליל באמצעות פעילות חינוכית, ושילוב כל הקהילה.

את המהלך מוביל ראש המועצה המקומית יחד עם אנשי המועצה והמתנ"ס. השותפים המרכזיים למימוש המהפכה הם התלמידים, צוותי החינוך ותושבי הישוב. צוות מוביל מבין התושבים מקדם פעילות סביבתית בתחומים מגוונים. ההצלחה מתבטאת ברתימת כל הקהילה: מגני הילדים, בתי הספר ותנועות הנוער ועד פעילות עם הנשים והקשישים בכפר. בתי הספר היסודיים ביישוב הוסמכו לבי"ס ירוק וחטיבת הביניים והתיכון נמצאים כעת בתהליך ההסמכה. הוקמה בהן "מועצה ירוקה", ומתקיימת למידה רב דורית ובין-דורית בנושאי סביבה וחשיבות השמירה על הניקיון במרחב הציבורי. לאחרונה נכנסה לתיכון בכפר תכנית תלת-שנתית "התפתחות אישית ומעורבות חברתית" כיחידת לימוד חובה לבגרות, הכוללת השתתפות של כל תלמיד במיזם קבוצתי שבו תרומה לקהילה. בין המיזמים שהציעו ומיישמים התלמידים: "כפר ירוק"- הטמעת נושא איכות הסביבה וקיימות בקרב הקהילה, שינוי חזית בית-הספר, והמרת מפגעים סביבתיים ואתרי פסולת לפארקים וגני בוסתן לרווחת תושבי הכפר ומבקרים מבחוץ.

 

 

אות "הגלובוס הירוק" למגזר העסקי ניתן לדיזנגוף סנטר, הקניון הראשון בישראל ששם למטרה להיות חלץ בקידום הקיימות העירונית ולהוות מודל להתנהלות עסקית המשלבת אחריות חברתית וסביבתית לצד שגשוג כלכלי.

הקניון הראשון בישראל ואחד המקומות המזוהים ביותר עם התל-אביביות ועם התפתחות חברת הצריכה. בסנטר כ-400 חנויות, ומבקרים בו כמיליון איש מידי חודש. אלון פילץ, מבעלי החברה, ומנהלת הקיימות שאנה שכטרמן, שמו לעצמם למטרה להיות חלוצים בקידום הקיימות העירונית ולהוות מודל להתנהלות עסקית המשלבת אחריות חברתית וסביבתית לצד שגשוג כלכלי, ולפתח פלטפורמות שיעודדו אימוץ הרגלי חיים מקיימים בסביבת החיים העירונית. תהליך הקיימות בדיזנגוף סנטר הינו מהותי ומעמיק: פרויקטים של התייעלות אנרגטית שחסכו עד כה כ-13% מצריכת החשמל; חסכון במים; הקמת גג ירוק המבוסס על חקלאות עירונית הידרופונית שתוצרתה מסופקת למסעדות בקניון; קיזוז פחמני של כ-15% מפליטות הפחמן על-ידי נטיעת עצים; הצטרפות למנגנון הדיווח והרישום הוולונטרי של פליטות גזי חממה; עבודה משותפת עם המשרד להגנת הסביבה לקבלת תו תקן 14001 לניהול סביבתי; קידום הטבע העירוני ע"י הקמת קיני סיסים וכוורות דבורים ביו דינאמיות; ואימוץ וולונטרי של תחום הפרדת הפסולת. לצד כל אלה, דיזנגוף סנטר עבר להעסקה ישירה של עובדי קבלן בתחום הניקיון והביטחון – והיד עוד נטויה.

 

 

אות "הגלובוס הירוק" לעובדי ציבור ניתן לצוות מרכז המועצות האזוריות: מטי הרכבי (יו"ר ועדת הגנת הסביבה וראשת מ"א יואב), עמיר ריטוב (יו"ר ועדת תכנון וראש מ"א לב השרון) ואוריאל בן חיים (מרכז תחום חקלאות, קיימות וסביבה), על כתיבת המדריך לתכנון וניהול השטחים הפתוחים במועצות האזוריות.

מרבית השטחים הפתוחים בישראל מצויים בתחומן של המועצות האזוריות, חשיבותם של שטחים אלו עצומה גם עבור מרבית תושבי ישראל החיים במרחב העירוני. בשנת 2009 קיבל מרכז המועצות האזוריות החלטה על מחויבותו לשמירה על השטחים הפתוחים במרחב הכפרי. לאחרונה השיק המרכז מדריך לתכנון וניהול השטחים הפתוחים במועצות האזוריות. לתהליך היו שותפים בעלי עניין רבים העוסקים במרחב הכפרי ובחקלאות בישראל. מארגוני הסביבה השתתפו מכון דש"א, החברה להגנת הטבע ומרכז השל לקיימות. המדריך החדש מהווה ציון דרך משמעותי בחיזוק מחויבותן של המועצות האזוריות והעומדים בראשן לשמירה, ניהול וטיפוח השטחים הפתוחים שבתחומן. הוא מתבסס על ההכרה בערכים ובתועלות הטמונים בהם, באופן ישיר ועקיף, ומחזק את עקרונות הקיימות בתכנון וניהול השטחים הפתוחים במרחב הכפרי ואת מימוש הערך הסביבתי של שילוב חקלאות וטבע.

 

 

אות "הגלובוס הירוק" לאישיות ציבורית מוענק לח"כ תמר זנדברג, על פעילותה הנמרצת בנושאי עירוניות, תחבורה ותכנון, ועל המחויבות והתמיכה שהיא מעניקה לתנועה הסביבתית בישראל.

חה"כ זנדברג הקימה בכנסת את שדולת העירוניות ואת השדולה לתחבורה בת-קיימא, ובכך הדגישה את הקשר המהותי בין נושאים סביבתיים, לבין נושאים חברתיים כמו הזכות לנגישות בתחבורה ציבורית, פתרון משבר הדיור והורדת יוקר המחייה. חה"כ זנדברג עמדה בראש ועדת משנה של ועדת הפנים והגנת הסביבה לעניין חופי ישראל. במסגרת פעילותה זו קידמה את פתיחת החופים לציבור הרחב, אכיפה נגד מזהמים והגבלת הבנייה בקרבת הים. חה"כ זנדברג שותפה למאבקים רבים של התנועה הסביבתית: עצירת הזיהום במפרץ חיפה, הוצאת מיכל האמוניה מהמפרץ, עצירת מיזם פצלי השמן בעמק האלה, קידוחי הנפט בגולן וכריית הפוספטים בשדה בריר. היא מובילה את המאבק למען תחבורה ציבורית נגישה, נוחה ומקיימת בכל ימות השבוע, ולמען צמצום הנסועה ברכב הפרטי ועידוד רכיבה על אופניים. בנוסף, חה"כ זנדברג שותפה למאבקים בתחום התכנון והבנייה, התחדשות עירונית ותכנון עירוני מקיים וסביבתי.

 

 

אות "הגלובוס השחור", ציון לגנאי המוענק לגורם שבאופן ישיר או עקיף פגע בסביבה או בבריאות הציבור או באינטרס הציבורי והסביבתי הכללי, הוענק השנה לחברת קו צינור הנפט אילת אשקלון (קצא"א). קצא"א נמצאת הלכה למעשה בשליטתה המלאה של ממשלת ישראל, החברה פועלת בסודיות גמורה ובחוסר שקיפות מוחלט. החברה התעלמה מדוחות מבקר המדינה על אירועי דליפה חמורים בשנים האחרונות והרשויות מתקשות לפקח על פעילותה בנכסי ומשאבי הטבע השייכים לציבור. תקריות הזיהום בשנים האחרונות מדגישות את הצורך הדחוף בבחינה מחדש ושינוי של כפיפותה של קצא"א לדין המהותי של תכנון ובנייה ולכללי שקיפות של מינהל תקין.

בלילה שבין 3 ל-4 בדצמבר 2014 פגע כלי הנדסי בצינור נפט ליד היישוב באר אורה. כחמישה מיליון ליטרים נפט גולמי זרמו למרחק של שבעה קילומטרים בשמורת ערבת עברונה. בתוך שעות התברר כי מדובר באסון אקולוגי מהגדולים ביותר שידענו, שפגע בכאלף דונמים ויצר חשש לפגיעה במגוון העשיר של בעלי החיים בשמורה הנדירה. פעילות מהירה ומאומצת של אנשי המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים הביאה לעצירת הדליפה והוצאת עשרות טונות של אדמה מזוהמת משטח השמורה. לפי הערכות מקצועיות, העבודות לעצירת הדליפה ושיקום השמורה נאמדות במאות מיליוני שקלים. מעריכים, כי ייקחו עשרות שנים, אם בכלל, להתאוששות השמורה. לא מדובר באירוע דליפה ראשון בצינור של קצא"א. ב-1975 התרחשה דליפת נפט בהיקף 8,000-10,000 קוב מדרום לשמורת עברונה. ב-1979 הורשעה החברה בזיהום מפרץ אילת. ב-2011 נפגע צינור באזור שמורת נחל צין וכמיליון ליטר של דלק סילוני דלפו לשמורה. כעבור ארבעה חודשים פגע דחפור באותו צינור ועשרות אלפי ליטר של דלק סילוני דלפו לשמורה וזיהמו אותה שוב.

 

 

חיים וסביבה – ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל, מאגד כ-130 ארגונים סביבתיים. חיים וסביבה פועל לחיזוק ארגוני הסביבה, קידום מדיניות סביבתית, והגברת מעורבות הציבור בתהליכי קבלת החלטות.
השנה מציין הארגון 40 שנה להיווסדו.

 


חיים וסביבה | סעדיה גאון 26, ת.ד 2001, תל אביב 6713521 | טלפון: 03-5602256 | פקס: 03-5602104 | sviva@sviva.net
Life & Environment, 26 Sa'adia Gaon st., TelAviv 6713521 Tel: 972-3-5602256 Fax: 972-3-5602104 www.sviva.net

בניית אתרים